Türkiye’nin Geleceğine Sende İstihdam Sağla

Rize Ticaret Borsası

Haberler
Türkiye’nin Geleceğine Sende İstihdam Sağla

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TOBB, işşizliğe karşı ‘Türkiye’nin geleceğine artı bir istihdam’ seferberliği başlattı. TOBB Başkanı  Hisarcıklıoğlu, “İş dünyasına ve üyelerimize çağrıda bulunuyorum. İmkanın kısıtlıysa bir istihdam sağla. İmkânın varsa 10 istihdam, 100 istihdam sağla” dedi.

 

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı “Türkiye’nin geleceğine artı bir istihdam” seferberliği başlattı. Kampanya için düzenlenen toplantının açılışını yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu sözlerine, “Hepimizin malumu. Olağanüstü günlerden geçiyoruz” diyerek başladı. Terör olaylarından sonra şimdi de Türkiye’yi ekonomik kriz tuzağına düşürme telaşına düşen odaklar olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye ekonomisini zor duruma düşürmeye çalıştılar. Nasıl saldırırlarsa saldırsınlar başarılı olamayacaklar” dedi.

 

 

 

İŞKUR MERKEZİ OLACAKLAR

 

Ekonomiyi normalleştirme ve somut adımlar atma zamanının geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Çalışma Bakanlığı, TOBB ve İşkur olarak istihdam dostu büyümeyi daha da güçlendirmek için yeni bir atılım hamlesini başlatıyoruz. 81 il 160 ilçede, oda ve borsalar artık İşkur’un faaliyetlerinin anlatıldığı merkezlere dönüşecek. Böylece hizmet işveren ve işsizin ayağına bizzat götürülecek. İş dünyasına ve üyelerimize çağrıda bulunuyorum. İşkur birçok destek veriyor, biz de ‘Türkiye’nin geleceğine sen de bir istihdam sağla’ diyoruz. İmkanın kısıtlıysa bir istihdam sağla. İmkanın varsa 10 istihdam, 100 istihdam sağla” dedi. Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Biz de elimizi taşın altına koyalım. İşkur işe alacağı kişinin maaşını ödüyor, sigortasını yapıyor. Sana hiçbir maliyeti yok. Gel; işsiz bir kardeşime istihdam sağla, ekmeğini paylaş onunla. Program sonunda bu kişiyi istihdam etmeye devam edersen, SGK işveren payını İşkur ödüyor yine. Yani İşkur, senin istihdam üzerindeki yükünü azaltıyor. Bakın babanın oğluna yapmayacağını İşkur özel sektörümüze yapıyor. Bize de bundan yararlanmak düşer. Şimdi üyelerimize, KOBİ’lerimize diyorum ki; hangi tür çalışana ihtiyacın varsa, gel ihtiyacını söyle. Gerisini merak etme.” Açıklanan desteklerle birlikte, işbaşı eğitim programlarında asgari ücretin tamamı İşkur tarafından ödenecek. İşveren istihdamını sürdürürse, SSK işveren primini de 42 ay süreyle İşkur ödeyecek.

 

 

 

DAHA CESUR OLMA ZAMANI

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntıların kısa süre içinde aşılacağını belirtti. Sorunların dış kaynaklı olduğu mesajını veren Müezzinoğlu, “Bunlar bazen ekonomik tuzaklar, bazen dövizle, bazen kredi notuyla oynamak şeklinde olacak. Ama unuttukları şey bu millet başka millete benzemez” dedi. Gelinen aşamada “Daha tedbirli değil daha cesur olacağız” diyen Müezzinoğlu şöyle devam etti:  “İstihdam seferberliği yapacağız. Artı istihdamda, özellikle stratejik alanlarda, yeni mezun gençlerde net asgari ücretin yüzde 50’ini biz destekliyoruz. Gençlere de şöyle diyoruz, ‘Bir işverene git, ‘benim ücretiminin yarısını İşkur ödüyor, yarısını da sizden istiyorum’ de. Olumsuzlukları fırsata dönüştürecek durumları göz ardı etmeyin. Her zaman yanınızdayız. “

 

 

 

 

TORUN DESTEĞİ PROTOKOLÜ HAFTAYA

 

MÜEZZİNOĞLU, konuşmasında kamuoyunun merakla beklediği anneannneye torun desteği projesi hakkında da tarih verdi. Müezzinoğlu, gelecek hafta sonunda İSO’yla anneanne ve babaanne protokolünü imzalayacaklarını belirtti. 

 

 

 

HEDEF 600 BİN İSTİHDAM

 

BU yıl başında devreye giren “artı istihdam programıyla” katma değeri yüksek sektörlerde istihdamını artıran işverenlerin 280 bin işçi için ödeyeceği ücretin birinci yılında net asgari ücretin yüzde 50’sini, ikinci yılında ise net asgari ücretin yüzde 25’ini İşkur karşılayacak. İşkur Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan, “Biz bu süreçte üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi. İşbaşı eğitim programlarının genelinde 300 bin yeni istihdam hedeflenirken, mesleki eğitim kurslarından 100 bin, girişimcilik eğitimlerinden 100 bin, toplum yararına çalışma programlarından da 100 bin kişilik yeni istihdam amaçlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum