RİZE TİCARET BORSASI’NA HALA ÜYE DEĞİL MİSİN?

TÜRK ÇAYINDA AFLATOKSİN

LABORATUVAR

RİZE TİCARET BORSASI ÖZEL GIDA KONTROL LABORATUVARI

TÜRK ÇAYINDA AFLATOKSİN

20. Uluslararası Biyoloji Kongresi’nde Rize Ticaret Borsası ile Rize Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje çalışması olan siyah çayda havadaki rutubetten dolayı meydana gelen küfün aflatoksin üretmediği ve insan sağlığına hiçbir zararı olmadığı sunulmuştur. Bu çalışmayı  Çay Araştırma Enstitüsü de desteklemiştir.

Araştırma ekibinin başında bulunan Rize Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Alpay Karaoğlu, siyah çayda küf mantarlarının izolasyonu ve bunların içinde aflatoksin üreten türlerin olup olmadığını araştırdıklarını belirterek, “Araştırmamızda, Türk çayında fırın çıkışlarında herhangi bir küf ya da bakteriye rastlanmadığı, daha sonra depolama ve paketleme sırasında havadan rutubete bağlı olarak oluşan küfün ise insan sağlığına zararlı olabilecek aflatoksin üretmediği ortaya çıktı. Araştırmamızda, %70’e kadar rutubet içeren çaylarda dahi sağlığa zararlı aflatoksin oluşmadığını tesbit ettik ” dedi.

Daha önce Türk Çayı için böyle bir çalışma yapılmadığını bildiren Rize Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarı Birim Sorumlusu Biyolog Hacer TAŞKIRAN GENC ise “Ülkemizde üretilen siyah çayların küf oluşumu ve buna bağlı aflatoksin varlığı hakkında bilimsel bir veri bulunmuyordu. Bu çalışmada bu eksikliğin giderilmesi amaçlanmıştır. Yeşil çayda ve siyah çayda daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerekiyor” dedi.

Araştırmada, 122 örneği incelediklerini ve bunların hiçbirinde aflatoksin rastlanmadığını söyleyen Taşkıran, “Dünyada en çok tüketilen içeceklerin başında gelen siyah çayın, fırınlandığından dolayı, diğer kuru gıdalara göre daha az küf içerdiği ve bu küflerin, depolama ve paketleme aşamalarında atmosferden karışan ve hastalık yapmayan türler olduğu tesbit edilmiştir” diye konuştu.