RİZE TİCARET BORSASI’NA HALA ÜYE DEĞİL MİSİN?

RİZE – KENYA ARASINDAKİ TİCARETİ GELİŞTİRECEĞİZ

RİZE – KENYA ARASINDAKİ TİCARETİ GELİŞTİRECEĞİZ

Rize – Kenya Arasındaki Ticareti Geliştireceğiz

Kenya Heyeti Rize Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek Borsa Başkanımız Mehmet Erdoğan’la bilgi alışverişinde bulundu.

Tea Brokers Agency Kenya (Kenya Çay Borsası) Başkanı Paul Mutegi beraberinde Kenya Tea Development Agency (Kenya Devleti Çay Kurumu) Başkanı Francis Miano, Tea Brokers East Africa Genel Müdürü Denis George, KTDA Boara Member Yönetim Kurulu Üyesi John Mithamo, TIMGO International A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Celal Aydoğdu, Türk Tech Supplies Ltd(K) Kenya Ülke Müdürü Zübeyir Taşkın ve Turk Tech Supplies İş Geliştirme Müdürü Ebru Kavalcı ile Borsamızı ziyaret ederek Başkan Erdoğan’la karşılıklı bilgi alışverişinde bulundular.

Kenya heyetinden Turk Tech Supplies- TIMGO International A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aydoğdu, “Ziyaretimizin amacı Kenya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmektir. Kenya çay üretiminde Ortodoks üretimi de yapmak istiyor. Buna istinaden ülkemizden Ortodoks çay üretim makineleri satın almak istiyorlar. Ayrıca ticari olarak iki ülkenin kazan kazan sistemiyle iyi niyet çerçevesinde neler yapılabileceği hakkında bilgi alış verişinde bulunmak istiyorlar” dedi.

Ülkelerin kalkınmasında ticaretin önemine değinen Erdoğan, “2016 yılında araştırma ve inceleme yapmak amacıyla Kenya’ya gitmiştim. Oradaki çay sektörünü yerinde görme fırsatım oldu. Tarladan fabrikaya kadar çaya verilen değeri gördüm. Gerçekten kaliteli çay üretimi yapıyorsunuz. Ayrıca kaliteli üretilen çayın Borsa satışında iyi kazandırdığını gördüm. Bu araştırmalar sonucunda bizde ülkemizde Borsadan çay alım-satım sistemini getirdik. Fakat ülkemizde Borsa çay-alım sitemini destekleyen çay kanunu olmadığı için tam verimli bir şekilde uygulayamadık. Hükümetimizin çay kanununu çıkarmasını bekliyoruz. Kanunla birlikte Borsa çay satış siteminin sorunsuz ilerleyeceğini düşünüyorum. Kenya’nın kaliteli çay üretim yöntemlerini ülkemizde uygulamak isteriz. Kenya ile ticari olarak alışveriş yapmak isteriz. Şu anda ticari ilişkilerde yüksek vergiler buna engel olmaktadır. Bizler kurumuz adına bu vergilerin indirilmesi ticaretin önünün açılması hükümetimizle gerekli görüşmeleri sürdürmekteyiz. Kenya ile ticari ilişkilerimizin gelişmesini çok isterim” dedi.

Ziyaret sonunda Başkan Erdoğan tarafından Kenya heyetine hediye takdim edildi.

FOTOĞRAF GALERİSİ
Rize – Kenya Arasındaki Ticareti Geliştireceğiz