RİZE TİCARET BORSASI’NA HALA ÜYE DEĞİL MİSİN?

ÇAY ÇARŞISI PROJESİ

ÇAY ÇARŞISI PROJESİ

Çay Çarşısı Projesi

               

 

ÇAY ÇARŞISI PROJESİ

Çay Çarşısı Projesi ile Türk Çayı'nın daha etkin tanıtımını sağlamak, tüketici gruplarına farklı özellik ve kalite normlarında yer alan çay ürünlerini tadımı ve satışını sağlamak, çay işletmelerinin pazarlama kapasitelerini geliştirmek ve bunlara bağlı olarak ilimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısını artırarak turizmden elde edilen gelirleri artırma hedeflenmiştir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın(DOKAP) desteklediği Rize Ticaret Borsası’nın proje sahibi Rize Belediyesi’nin proje iştirakçisi olduğu Çay Çarşısı projesi Rize’nin en büyük vizyon projelerinden biridir.

Rize Ticaret Borsası’nın ilimize kazandırdığı Çay Çarşısı Projesi’yle, Rize’yi tanımak isteyen ziyaretçiler, ilimizin üretim, yaşam şekli ve kültürünü burada bulabilecekler. Çay Çarşısı sosyal yaşam alanı içerisinde gelen konuklarımıza Rize’mizin vazgeçilmez sembolü olacak Bardak Kule’nin içinde bulunan 13D Çay Sineması çayın topraktan bardağa gelinceye kadarki süreç anlatılırken diğer bir yanda geçmişten günümüze çay tarımında kullanılan araç ve gereçlerin sergileneceği çay müzesinde geçmişe uzanacağız. Farklı firmaların ürettiği çayları tatma imkânının bulunacağı çay evleri, yöresel yemekler ve tatlılar, Rize bezi, bakır işletmeciliği, ağaç oymacılığı gibi ilimize özgü ürünlerin tanıtımına katkı sağlanacaktır. Tabi ki küçük konuklarımızda güvenli bir şekilde misafir edebileceğimiz oyun parkıyla beraber ilimize gelecek misafirlerimize Türk çayını, kültürünü tanıtabileceğimiz bir sosyal yaşam alanı oluşacak. Çay bardağı konsepti Rize’nin markası ve Türk çaycılığının anıtı olacak.

Dünyanın En Doğal Çayları Çay Çarşısı’nda

Çay Çarşısı Projesi’nin simgesi olan Bardak Kule 29 metre 8 kattan 1543 m2 kapalı alandan oluşmaktadır. Bardağın içinde 13D bir sinema salonu bulunmaktadır. Sinemada topraktan bardağa kadar çayın yetişmesi, toplanması, fabrikada gördüğü işlemler ve demlenmesine kadar her aşamanın anlatıldığı bir tanıtım filmi gösterilecek. Bu filimde ziyaretçiler hem görsel şölen yaşayacak hem de çayın kokusunu hissedecekler.

 Bardak Kule giriş katından başlayarak müze ve sanat galerisi şeklinde plandı.  İlimizin kültürünü, coğrafyasını hem de çayın tarihsel gelişimini yansıtarak bardağın içini kültür ve sanat mekânına dönüştüreceğiz. Ayrıca bardağın en üst katında 360 derece panoramik görüntü veren 280 m2 seyir terasımız yer alacak. Bardak Kulenin en önemli özelliği; dış mekan aydınlatılmasıdır. Özel günlerde, yazılı hareketli görüntülerle ilimizin tanıtımına katkı sağlamayı amaçlamaktayız.

Sosyal Alanlar: Rizelilerin Yıllardır Beklediği Proje olan Çay Çarşısı’nda gerek yerel halkın gerekse ilimizi ziyaret eden turistlerin iyi vakit geçirecekleri sosyal alanlar planlanmıştır. Bu alanlarda; farklı firmaların ürettiği çayları tatma imkânının bulunacağı çay evleri, yöresel yemekler ve tatlılar, Rize bezi, bakır işletmeciliği, ağaç oymacılığı gibi ilimize özgü ürünlerin tanıtımına katkı sağlanacaktır. Tabi ki küçük konuklarımızda güvenli bir şekilde misafir edebileceğimiz oyun parkıyla beraber ilimize gelecek misafirlerimize Türk çayını, kültürünü tanıtabileceğimiz bir sosyal yaşam alanı oluşturduk.

Çay Çarşısı Rizemize Ne Kazandıracak

* Rize Çayı bilincinin Türkiye'de ve Dünya'da yerleşmesini sağlanacak,

* İlimizde üretilen çayın tanıtımını aktif bir şekilde gerçekleştirilecek,

* Kişi başı yıllık çay tüketim miktarının artmasını sağlanacak,

* Yöresel ürün tanıtım ve satış cazibe merkezi oluşturulacak,

* Yerli ve yabancı turistlere hizmet sağlanacak,

* İlimizde elde edilen turizm gelirlerinin artırılacak,

* Çay sanayicilerinin pazarlama kapasitelerinin geliştirilecek,

* Bölge ekonomisine katkı sağlanarak ve yeni istihdam alanları oluşturulacak,

* Bölge insanının güzelce vakit geçirebileceği sosyal yaşam alanı oluşturulacak,

* Çay faaliyetleri gelişimine sosyo ekonomik katkı sağlanacak,

* Tüketicilerin çay tüketimi konusunda bilinçlenmelerini sağlanacak.

 

Çay Çarşısında Sizleri Neler Bekliyor

  • 30 metrelik çay bardağı içerisinde bulunan: 13 D sinema, fotoğraf & resim galerisi, çay müzesi, seyir terası
  • Farklı sunumlarıyla üç adet çay evi
  • Damak zevkinize uygun çay bulabileceğiniz 25 çay dükkânı
  • Coğrafi işaretli ürünlerin satıldığı dükkânlar
  • Yöresel lezzetleri tadacağınız restoran
  • Fotoğraf çekebileceğiniz çay tarlası
  • Çocuk oyun alanı
  • Su değirmeni, yörenin kültürünü yansıtan Naila(Serender), kemer köprü

 

Web: www.caycarsisi.com.tr