RİZE TİCARET BORSASI’NA HALA ÜYE DEĞİL MİSİN?

ÇAY İHTİSAS BORSASI SATIŞ SEANSI VE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ÇAY İHTİSAS BORSASI SATIŞ SEANSI VE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ÇAY İHTİSAS BORSASI SATIŞ SEANSI VE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

 

 

Çay İhtisas Borsası Satış Seansı ve Tanıtım Toplantısı Rize Ticaret Borsası Çay Satışı Salonunda Çarşamba günü gerçekleşti. Toplantıya; Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ERDOĞAN, Rize Ticaret Borsası Meclis Başkanı Resul OKUMUŞ Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat PALİÇ, Ziraat Odaları İlçe Başkanları ile çay sanayicileri katıldı.

Başkanımız Mehmet Erdoğan, Seans öncesi  Çay İhtisas borsası tadım salonunda satışa sunulacak Çayların numuneleri  hakkında bilgiler aktardı. Alıcılar tarafından test edilen numuneleri Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy ilgiyle inceledi.

Toplantı Başkanımız Mehmet Erdoğan’ın  yaptığı sunumla başladı. Başkanımız; Türk Çay sektörü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin dünyada üretici ülkeler arasında 5. sırada yer aldığını, yıllık kişi başına tüketim bakımından ise 1. Sırada yer aldığını söyleyerek. Türkiye’nin Çay ihracat ve ithalat verilerini de açıkladı.

 

Kaliteli Çay Hakkettiği Değeri Bulacak

Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Çay İhtisas Borsasını hayata geçirerek yeni başarıya imza atan Borsa Başkanımız Mehmet ERDOĞAN ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, ‘’İhtisas Borsası çay sektöründeki sorunları önemli ölçüde ortadan kaldıracak. Kaliteli çayın hak ettiği değeri bularak, çayın tüketiminin bir israf değil, bir kazanım noktasına varmasını sağlayacaktır’’ dedi.

 

Neden Çay İhtisas Borsasına İhtiyacımız Var

Başkanımız; Türk çayı geleceği olan bir sektördür. Dünya çay sektörüne entegre edemezsek gelişemez. Çay İhtisas borsasıyla  Türk çayını tarladan bardağa kontrol altına almış olup, gayri resmi yollardan ülkemize giren kaçak çayı engellemiş olacağız.
Tarladaki müstahsilimizin, sanayideki, pazarlamadaki çalışanın alın terini Çay İhtisas Borsasıyla garanti altına almış olacağız dedi.

 

Türk Çay Sektörünün Hayali Gerçek Oldu

İhtisas Borsasında 170 bin kilogram kuru çay, açık artırma usulüyle alıcı buldu.

Başkanımız satışın ardından gazetecilere açıklamada bulundu, Türk çay sektörünün hayalinin gerçek olduğunu belirtti.

Türk çayında bu yıl dalgalanmalar oldu, "Birinci sürgünde yaş çayda 50 bin, kuru çayda ise 10 bin tonluk bir ürün kaybı yaşanmıştı. Bununla birlikte üründe ise yüksek kalite bir üretim yaptık. İkinci sürgünde ise yapılan üretime bakıldığında birinci sürgündeki ürün eksikliğini kapatacağımız görünüyor. Türkiye'nin ihtiyacı olan yaklaşık 265 bin tonluk çayı bu yıl tekrardan üretebileceğimizi net olarak görmekteyiz." diye konuştu.

Çay İhtisas Borsasında satışların istikrarlı şekilde devam ettiğini vurgulayan Başkanımız;

"Geçtiğimiz hafta 250 bin kilogram, bu hafta ise 170 bin kilogramlık bir satış gerçekleşti. Üretimin yoğun olduğu dönemlerde satışlar kimseyi yanıltmasın. Üretim döneminin ardından çok daha verimli bir satış dönemi yaşanacaktır. İnşallah çıkacak yasa ile süreç çok daha net oturacaktır. Bu sistem üretici ile satıcı arasında köprüyü kuracaktır. Kaliteyi yukarı çekerek herkesin kazanmasını ve kalitenin artmasını sağlayacaktır.

 

 

FOTOĞRAF GALERİSİ
ÇAY İHTİSAS BORSASI SATIŞ SEANSI VE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ