RİZE TİCARET BORSASI’NA HALA ÜYE DEĞİL MİSİN?

ÇAYDA DÜNYA STANDARTLARINDA ARGE LABORATUVAR

ÇAYDA DÜNYA STANDARTLARINDA ARGE LABORATUVAR

Çayda Dünya Standartlarında ARGE Laboratuvar

 

Çay Araştırma ve Geliştirme Merkezi bünyesinde Dünya Standartlarında ARGE Laboratuvar Çay sektörüne hizmet edecek.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN Borsa Başkanımız Mehmet ERDOĞAN’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette; Rize’nin genel sorunları ve Rize Ticaret Borsası, Rize Ticaret ve Sanayi Odası ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen, Çay Araştırma ve Geliştirme Projesi hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. Erdoğan, projenin inşaatının tamamlandığını, makine teçhizat alımlarının devam ettiğini, binanın iç donanımının biran önce bitirilip, bu yılın sonuna kadar merkezin faaliyete geçeceğini belirtti.

Ayrıca Erdoğan ziyarette Çay Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin detayları hakkında bilgi verdi. Dünya standartlarında ARGE laboratuvarı olarak çalışacak merkezle birlikte çay sektöre inovasyon kazandırmayı planladıklarını vurgulayarak Rizemize ve özellikle çay sektörüne önemli katma değer sağlayacak merkez bünyesinde:

  • Deneme ürünlerin yapıldığı ve KOBİ’ler için uygulamaya yönelik eğitimlerin verildiği 4 ton kapasiteli çay fabrikası,
  • Çay paketleme ünitesi,
  • Çay üreticisi ve KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu test ve analizlerin yapıldığı, ayrıca uygulamalı Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerinin yürütüldüğü bir Çay Laboratuvarı,
  • Kalite kontrol ve iyileştirme birimi ve çay kütüphanesi bulunan bir eğitim ve danışmanlık bölümü,
  • Paketleme, pazarlama ve dış ticaret birimlerinin bulunduğu bir pazarlama ve dış ticaret bölümü bulunduğunu belirtti.

Rektör Karaman, proje sonunda üniversiteyle ortaklaşa ARGE çalışmalarının yapılacak merkezin Rize için hayırlı olması temennisinde bulundu.