RİZE TİCARET BORSASI’NA HALA ÜYE DEĞİL MİSİN?

KİMSENİN ÇAYI DALINDA KALMAYACAK

KİMSENİN ÇAYI DALINDA KALMAYACAK

Kimsenin Çayı Dalında Kalmayacak

Rize Ticaret Borsası Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Resul Okumuş yönetiminde video konferansla yapıldı.

Okumuş, “Bütün dünyaya yayılan Korona virüs salgınından dolayı dünya alt üst olmuş durumda. Şimdi bizler yaklaşan çay sezonunu bu alt üst olmuş düzene uydurmak zorundayız. 2020 yepyeni bir dünya, yepyeni bir çay üretimi, yepyeni bir fabrikasyona ihtiyacımız var. Sezon başlamadan önce çay fabrikalarında ve alım yerlerinde neler yapmamız gerektiğine ilişkin çalışmalar yapacağız. Tabi il dışında olan müstahsillerimizin durumu ne olacak. Tüm bu sorunları devletimizin ve bilim kurulumuzun yönlendirmesiyle uygun çözümler oluşturacağız.

Konferansta Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan Yeni çay sezonu ve borsa çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. 2020 çay sezonunun 15 gün içerisinde başlayacağını belirten Erdoğan, “Yeni sezona en iyi şekilde hazırlanmaya çalışıyoruz. Öncelikle Kovid-19 salgıyla ilgili önlemler kapsamında tüm üyelerimize maske dağıtımı yapacağız. Ayrıca bu pandemi döneminde çay fabrikalarında nasıl üretim yapılacağına ilişkin bir broşür hazırlatıyoruz. Herkes kurallara uyduğu sürece sıkıntısız bir üretim sezonu atlatacağımıza inanıyorum. Kimsenin çayı dalında kalmayacaktır” dedi.

Çaymer Ballı Altın Çay Üretti

Erdoğan, “ Çay Çarşısı Projemizin inşaat çalışmaları devam etmektedir. 2021 yılının Temmuz Ağustos aylarında bitirmeyi olmayı planlıyoruz. Borsamızın Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi(ÇAYMER) yeni bir Arge çalışması yaparak beyaz çaydan Ballı Altın Çay üretimi yaptılar. Çok güzel bir inovasyon çalışması oldu. Ayrıca Çaymer’in 100 bin liralık bir yatırımla üretim kapasitesini arttırdık” dedi.

Yeni çay sezonuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını söyleyen Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı’na   üç ana konuda görüşme yaptık. İlki 2020 yaş çay sezonunda yaş çaya yapılacak zam yerine destekleme priminin arttırılması İkinci konu olarak özel sektörü destekleyecek Sellektif Kredi verilmesini, Eğer destekleme priminin arttırılması mümkün olmayacak ise aynı oranda kuru çaya zam yapılmasını önerdiklerini söyledi.