RİZE TİCARET BORSASI’NA HALA ÜYE DEĞİL MİSİN?

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ DOĞU KARADENİZ BÖLGE TOPLANTISI YAPILDI

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ DOĞU KARADENİZ BÖLGE TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Doğu Karadeniz Bölge Toplantısı Yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Doğu Karadeniz Bölge Toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu Başkanlığında yapıldı.

Artvin, Borçka, Arhavi, Hopa, Bayburt, Gümüşhane, Kelkit, Çayeli, Pazar, Ardeşen ve Of Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ile Rize ve Trabzon Ticaret Borsası Başkanları ve Oda/Borsa Genel Sekreterlerinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda birçok konu ele alındı.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu toplantıyı başlatarak açılış konuşması gerçekleştirdi;

“Kıymetli Oda-Borsa Başkanlarımız,

TOBB YK Üyeleri olarak sorumluluğumuzda olan bölgelerdeki Oda-Borsalarımızı ziyaret etmiştik. Ben de sizleri illerinizde, ilçelerinizde ziyaret etmiştim. Daha sonra TOBB Yönetim Kuruluda bu ziyaretleri değerlendirirken her 4 ayda bir bölgesel olarak bu toplantıları yapma kararı çıktı. Davetimi kırmayarak geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bir sonraki toplantımızı da sizlerin daveti olursa başka bir ilde ya da ilçede yapmaktan memnuniyet duyarız.

İş dünyası kuruluşları arasında bugün TOBB’un bir başarısı varsa bu camiamızın birlik ve beraberliği sayesindedir. Aynı zamanda istişareye verdiği önem sayesindedir. İşte bugün burada yaptığımız toplantı da camiamızın istişareye ve ortak akla verdiği önemden dolayıdır. TOBB Odalar ve Borsalar Daire Başkanlığı’ndan Tahir Argüç beyefendiye de geldikleri için teşekkür ediyorum. Ben TOBB Yönetim Kuruluna da Oda-Borsalarımızın işleyişlerine yönelik gündemimizde olan bazı konuları sizin dikkatinize sunacağım. Daha sonra da sizleri dinleyeceğim, birlikte istişare edeceğiz.

İçinden geçtiğimiz bu süreçte üyelerimizin her zamankinden daha çok yanında olmalıyız, onları ziyaret etmeliyiz, dokunmalıyız, dinlemeliyiz. TOBB ve Oda-Borsalar olarak yaptıklarımızı anlatmalı, onların sıkıntılarını toplamalı ve TOBB’a iletmeliyiz. Hepimiz seçimle geliyoruz. Yarın yine seçime gideceğiz. O sebeple üyelerimizle teması koparmamız önemli. Meslek komitelerini muhakkak iyi çalıştırmalıyız.

OSB’leri ve oralardaki üyelerimizi de yapacağımız toplantılara, etkinliklere muhakkak davet edelim. Ayrıca, diğer iş dünyası kuruluşları ile ilişkilerde, adım atmadan önce muhakkak TOBB ile birlikte hareket etmemiz gerekmektedir.

Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi haline gelmeye, özellikle önem vermeliyiz. Bu konu, bize hem kaynak hem itibar sağlayacak. Üyemiz anlaşmazlığa düştüğünde, bize gelip, sorununu Oda-Borsa bünyesinde çözsün.

Özellikle Borsalardan talebimiz, TÜRİB - Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. konusunda üyelerimizi iyi bilgilendirelim. Elektronik Ürün Senetleri sadece bu borsa çatısı altında işlem görecek. Bu nedenle tüm Borsalarımız TÜRİB ile acentelik sözleşmesi imzalayıp, yatırımcıları kendilerine çekmeli. TÜRİB için aracı şirket kurmalısınız. Bu şirketi de hep birlikte kurmakta fayda var. Üyelerinize bunu tanıtın, TÜRİB’i davet edin.

TOBB bünyesinde, MEYBEM - Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi’ni kurduk. 81 ilde Oda-Borsalarımız sayesinde hizmet veriyoruz. "Tehlikeli" ve "çok tehlikeli" gruplardaki 143 meslek için mesleki yeterlilik belgesi zorunlu. Bunun yanında galericilik, emlakçılık, servis şoförlüğünde de zorunlu. Bu mesleklerde, belgesiz işçi çalıştıran işverenlere para cezası uygulanacak. (Kişi başı aylık 775 TL ceza) Bugüne kadar 750 binden fazla çalışanı "mesleki yeterlilik belgesi" aldı. TOBB MEYBEM ile birlikte çalışarak, üyemize hizmet sunalım. MYK sınavlarının ilinizde yapılmasını

 

sağlayalım. MYK belgesi olan çalışanlarınız için 4,5 yıla kadar SGK İşveren Primini ödemiyorsunuz. (Kişi başı aylık 524 TL) Hem üyeye hizmet edelim hem Oda-Borsamıza kaynak gelsin. Buradaki teşvik 2019 sonunda bitti. Teşvik süresi uzatılması için çalışıyoruz.

Odalarımızda İhracat destek ofisleri kuruluyor. Bu ofisleri üyelerimizin ihracat yapmaları için etkin bir şekilde çalıştırmalıyız. Üyelerimize ihracat konusunda destek sağlamalıyız.

Ticari Alacak Sigortası konusunda üyelerimizi mutlaka bilgilendirelim. Ticari Alacak Sigortası, 10 yıldır TOBB’un gündeminde olan bir konuydu. Sonunda hayata geçmesini sağladık. Oda-Borsalarımızın bu konuda bilgilendirme toplantıları yapması gerekmektedir. Şuan cirosu 25 milyon TL’ye kadar olan şirketler kapsamda, bunun 125 milyon TL’ye yükseltilmesini takip ediyoruz.

KGF şubeleri artık kapanıyor. Çoğumuz bankaya bile gitmez olduk. Teknolojinin gelişmesiyle artık şubelere gerek kalmadı. Bunun yerine KGF şubelerini Odalar bünyesinde yatırım ve finansman danışmanlığı merkezlerine dönüştürmeyi planlıyoruz. Eğitimini TOBB verecek, Oda-Borsamız üzerinden de üyemize bu hizmeti sunacağız.

Mesleki Eğitim konusuna özel önem göstermeliyiz. Bu da bizim bir hayalimizdi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Mesleki Eğitim İşbirliği Projesi başlattık. Her ilde bir meslek lisesi, Odalarımız ve Borsalarımız tarafından yönetilecek. Başarılı olursak bu projeyi daha da genişleteceğiz, tüm okullar bizim camiamıza devredilecek. Bu okullara sahip çıkmalıyız. Bu okullara ilave başka okullar da alabiliriz. İlçeler de burada okullar alabilir. Ayrıca TOBB’un illerimize yaptığı okulları da ihmal etmeyelim. Buralar da bize emanettir

Yine biliyorsunuz, TOBB ETÜ bizim üniversitemiz. Başarılarıyla gurur duyuyoruz. Ortak Eğitim Sistemi ile Türkiye’deki tek üniversite. Ancak Oda-Borsalarımızda Ortak Eğitim anlaşması olmayanlar var. Sizler de önemli gördüğümüz üyelerimizin de Ortak Eğitim anlaşmasını sağlayın. Bizlerle daha iyi irtibat kurmak için, Oda-Borsalardan birer TOBB ETÜ temsilcisi belirlememizi isteyecekler. Bu arkadaşlarımızı eğitecekler. Yine TOBB ETÜ bünyesinde İş Dünyası Burs Programını hayata geçirdik. Başarılı ancak maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs veren olmanızı istiyoruz.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na kayıt olmayı unutmayalım. Gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının Veri Sorumluları Siciline (VERBİS) kayıt olmaları gerekiyor. Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya bilançosu 25 milyon TL’den çok olanlar için son tarih 31 Aralık 2019’du. 30 Haziran 2020’ye kadar ertelendi. Buraya kayıt olmayı unutmayalım, 20 binden 1 milyon TL’ye kadar ceza var. Üyelerimize de duyuralım.

Siber Güvenlik çok önemli hale geldi. Hem Oda-Borsalarda hem de kendi işyerlerimizde önemlerimizi artıralım. Sonra mağdur olmayalım.

Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerlerine mutlaka katılalım, meclis üyelerimizin katılmalarını sağlayalım. Meclis üyelerimizin içinde bulunduğu kurumu tanımaları açısından çok önemli bir fırsat bu seminerler.

Akreditasyon Sistemine her zaman gereken önemi gösterelim. Akredite olmayanların akredite olması, akredite olanların bir üst sınıfa geçmesi çok önemli. Üye memnuniyeti ve hizmet kalitesinin artması için bunu göz ardı etmemeliyiz.”

Toplantıda konuşan Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, “Böyle toplantılar bölgemizin gelişimi açısından önemlidir. Bu toplantılar vesilesiyle birlik ve beraberlik içerisinde bölge sorunlarını özellikle ulaşım, turizm ve alt yapı sorunlarına çözümler oluşturmalıyız. Ayrıca Samsun Sarp Demiryolu’nun bölgemiz için önemine inanıyorum. Bu yolun yapımını desteklemeliyiz” dedi.

Bölgenin en önemli ürünlerinin çay ve fındık olduğunu. Bu ürünlerden katma değer yaratacak ürünler üretip pazarlaması için çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Erdoğan,” Özellikle Rizemiz’de çayın gelişimi için birçok alışmaya imza attık. Son olarak Borsamızın yıllardır üzerinde çalıştığı Çay Çarşısı Projemizin yapım ihalesini gerçekleştirdik. En kısa zamanda bitirmeyi hedeflediğimiz Çay Çarşısı ilimizin parlayan yıldızı olacaktır” dedi.

 

Bölgede yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin da ifade edildiği toplantıda sonuç olarak bazı başlıklar öne çıktı:

1- İşveren Sigorta ve vergi yüklerinin azaltılması,

2- Bölgede yapılmakta olan yatırımların desteklenmesi,

3- Bölgemizde demiryolu veya hızlı tren projesinin en kısa zamanda hayata geçirilmesi,

4- Devletimizin vermiş olduğu teşviklerin artırılması, teşvik sisteminin revize edilerek işverenlerin sigorta ve vergi ödemelerinden düşürülmesi yoluyla yapılabilmesi.

Bu başlıkların TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığına sunulması kararlaştırıldı. Toplantı dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

FOTOĞRAF GALERİSİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Doğu Karadeniz Bölge Toplantısı Yapıldı