RİZE TİCARET BORSASI’NA HALA ÜYE DEĞİL MİSİN?

ULUSAL ÇAY KONSEYİ TEMMUZ AYI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

ULUSAL ÇAY KONSEYİ TEMMUZ AYI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Ulusal Çay Konseyi Temmuz Ayı Toplantısı Gerçekleşti

 

Yönetim kurulu toplantısı ÇAYKUR Genel Müdürü / Ulusal Çay Konseyi Başkanı İmdat SÜTLÜOĞLU başkanlığında, Yönetim kurulu Başkan Yrd. Mehmet ERDOĞAN yönetim kurulu üyeleri Resul OKUMUŞ, Nevzat PALİÇ, Mustafa DEMİRCİ, Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU katılımıyla gerçekleştirildi.

           

1. Sürgün Değerlendirilmesi

Birinci sürgünde Ramazan ayı nedeni ile çaylıklara erken girilmesinin yanında iklim şartlarında olumsuz etkisi ile rekoltede % 10-12 oranlarında düşüş gerçekleştiğini, rekoltenin düşmesi sonucu fabrikalarda sıkışmanın olmadığını dile getiren Sayın SÜTLÜOĞLU  “Rekoltenin düşmesinin ve yapılan çalışmalarla fiyatlar ilk defa taban fiyatının üstüne çıktı.  Fiyatların taban fiyatının üstüne çıkması üreticiye olumlu olarak yansıdı. Birinci Sürgünü Çaykur 170 bin ton, Özel sektör 180 bin ton alım yaparak toplamda 350 bin ton ile 1. Sezonu kapattıklarını” ifade etti

 

2. Sürgün Beklentileri

2 sürgünün hayırlı olmasını ifade eden SÜTLÜOĞLU;  “sürgün alımlarının başladığını an itibari ile Çaykur günlük çay alımlarında yaklaşık 6000 ton civarlarına ulaştığını fabrikalarda bir yığılma olmağını dile getirdi. 2. Sürgünün Ağustos 10’u gibi sonlanacağını iklim şartlarına bağlı olarak rekoltede de düşüş olabileceğini söyledi. Çaykur olarak hazırlıklı olduklarını stoklarının yeterli olduğunu ifade etti”.

 

Kaçak Çayla Mücadele

Kaçak çayında değerlendirildiği toplantıda; Kaçak çay ile mücadelenin devam edeceği, son yıllarda oluşan arz-talep dengesinin korunması için gerekli çalışmalara devam edilmesine karar verildi.