RİZE TİCARET BORSASI’NA HALA ÜYE DEĞİL MİSİN?

SİYAH ÇAYDA LAK-YT SAĞLAYICI PROJESİ

LABORATUVAR

RİZE TİCARET BORSASI ÖZEL GIDA KONTROL LABORATUVARI

SİYAH ÇAYDA LAK-YT SAĞLAYICI PROJESİ

Türkiye’de Kalite Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi (TKAG)’nin önemli bileşenlerinden birisi olan Laboratuvarlar Arası Karşılaştırma ve Yeterlilik Testleri (LAK&YT) kapsamında gerekli denetimler sonrasında laboratuvarımız “Siyah Çay Numunesinde Yeterlilik Testi Sağlayıcısı” olarak belirlenmiştir. Ülkemizde yeterlilik testi sağlayıcılığı konusunda ciddi bir açık bulunmakta ve özellikle akreditasyon sürecinde gerekli olan yeterlilik testleri için yurt dışında düzenlenen çevrimlere katılım sağlanmaktadır.

Proje kapsamında laboratuvar personelimiz öncelikle ISO 17043 “Uygunluk Değerlendirmesi-Yeterlilik Deneyi için Genel Kurallar” ve ISO 13528 “Laboratuvarlararası  Karşılaştırmar ve Yeterlilik Deneylerinde Kullanılan İstatistiki Teknikler” eğitimi almıştır.

Düzenlenen Siyah Çay Numunesinde LAK/YT çevrimi dahilinde homojen Siyah Çay numunesi hazırlanarak homojenizasyon çalışmaları ÇAYKUR Araştırma Enstitüsü laboratuvarına yaptırılmıştır. Hazırlanan numune 28.11.2011 tarihinde Siyah Çay analizlerinde 8 parametre olmak üzere 24 katılımcıya gönderilmiştir.26.12.2011 tarihinde biten çevrimin 03.02.2012 tarihinde sonuç raporu hazırlanıp katılımcılara bildirilmiştir.

Projenin önemli amaçlarından birisi de yeterlilik testlerinde süreklilik sağlanması ve bu işlemin projeden sonra da devam ettirilmesidir. Laboratuvarımız da projenin tamamlanmasının ardından çevrimler konusunda deneyim kazanmış olarak ve sürekli kendini geliştirerek Yeterlilik Testi sağlayıcısı olarak da faaliyetlerine devam etmeyi planlamaktadır.

Dökümanlar